טיפול נגד אקנה: גלולות למניעת הריון

,

גלולות למניעת הריון, לבדן או בשילוב חומרים אחרים, נמצאו יעילות לטיפול נגד אקנה הורמונלי.

המידע המובא בכתבה זו מבוסס על המידע הכללי הרווח באתרי הרפואה והמדע בעולם, אין לראות בו כל המלצה או ייעוץ לטיפול ואין לראות בו ייעוץ או המלצה לרכישת תרופות. במידה והנך זקוק/ה  לטיפול או הכוונה פני/ה לגורם הרפואי, המקצועי המתאים.

 

אקנה – גלולות למניעת הריון

אצל חלק מהמטופלות, אקנה עמיד לטיפול נגרם כתוצאה מייצור מוגבר של הורמונים המכונים אנדרוגנים. כשהמערכת שלכן מתמודדת עם עודף אנדרוגנים, בלוטות יצור החלב שלכם נכנסות להילוך גבוה גם הן – וכך גם האקנה. יש מספר רמזים שיכולים לסייע לרופא שלכן לאבחן אקנה שעלול להיות תוצא של הורמונים: אקנה המופיע אצל בוגרים בפעם הראשונה, פצעוני אקנה המופיעים לפני הופעת המחזור, מחזור לא סדיר, שעירות-יתר, ורמות גבוהות של מספר אנדרוגנים בדם. נשים בוגרות ונערות בנות-עשר’ה שהאקנה שלהן אינו מושפע מטיפולים אנטיביוטיים או רטינואידים נקודתיים עשויות להיות מועמדות לטיפול הורמונלי. אם הרופא שלך אבחן את האקנה שלך ככזה שנגרם על ידי הורמונים, הוא ירשום לך מספר טיפולים, או שילוב של מספר תרופות. להלן מספר מרכיבים שכיחים לטיפול באקנה הורמונלי, אבל זכרי להיוועץ ברופא שלך לפני שאת משתמשת באחת מהתרופות המפורטות כאן.

 

אקנה / גלולות למניעת הריון – אמצעי מניעה הנלקחים בבליעה:

גלולות למניעת הריון (המשלבות אסטרוגן ופרוגסטין לבליעה) הינן לעיתים קרובות הפתרון נגד אקנה הורמונלי. מינון נמוך של אסטרוגן עוזר לדכא את האנדרוגנים המיוצרים על ידי השחלות, והחומרים החדשים של הפרוגסטין, כולל דסוגסטרל ונורגסטימייט, מצטיינים בפחות “זכריות” מאשר אלה שהרכיבו את הנוסחאות הישנות. התייעצי עם הגינקולוג שלך כדי למצוא את התרופה הטובה לך ביותר. בעוד תופעות לוואי כמעט שאינן ידועות, יש נשים שבכל זאת דיווחו על כתמים אדמומיים על העור, או התכהות העור (מלסמה – היפרפיגמנטציה). תופעות אלה יכולות להיות מטופלות בעזרת חומרי הבהרה נקודתיים.

 

אקנה / גלולות למניעת הריון – אנטי-אנדרוגנים:

כשהם נלקחים בשילוב אמצעי המניעה בבליעה, הרופאים עשויים לרשום לך גם אנטי-אנדרוגן. תרופות אלה מרסנות את ייצור האנדרוגן בשחלות ובבלוטות החלב ומסייעות למנוע מאנדרוגנים קיימים לגרום לייצור מוגבר של שמן. ספירונולקטון, תרופה ללחץ דם גבוה המכילה מרכיבים נוגדי אנדרוגנים, הוכחה כיעילה בטיפול  נגד אקנה. תופעות לוואי עלולות לכלול רגישות בחזה, מחזור לא סדיר (אצל נשים שאינן משתמשות בגלולות למניעת הריון הנלקחות בבליעה), כאבי ראש ועייפות. היות שזו גם תרופה משתנת, ייתכן שתסבלו גם מצורך תכוף למתן שתן. אם אתן מקיימות יחסי מין בלי להשתמש בגלולה, עליכן להשתמש בצורה אחרת של אמצעי מניעה.

 

אקנה / גלולות למניעת הריון – קורטיקוסטרואידים:

כמויות קטנות של קורטיקוסטרואידים עשויות לרסן דלקות ולדכא את יצור האנדרוגנים על ידי בלוטות החלב. זכרו כי אצל חלק מהסובלים מבעיית אקנה הקורטיקוסטרואידים עלולים להחריף את התופעה אקנה. הם יעילים ביותר כאשר הם ניתנים בשילוב עם אמצעי מניעה בבליעה. לסיכום, אם את חושדת שבעייתך הינה אקנה  הורמונלי, היוועצי ברופא שלך מיד. בעוד שסוג זה של אקנה דורש מהלך טיפולי שונה, ניתן לטפל בו בקלות.

 

לאיתור מוצרים לטיפול באקנה לחצו כאן

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *