אקנה וזיעה

,

הקשר בין אקנה וזיעה – האם אימוני כושר ושאר הגורמים לזיעה הם שמביאים להופעת פצעונים – אקנה על פנייך?

רבים עושים קשר ישיר בין אקנה וזיעה, אולם נראה כי אין קשר בין השניים. התעמלות סבירה דווקא טובה לעורך – היא עוזרת לך לשמור על גוף בריא ולאזן את רמות המתח שלך. אם את מוצאת כי מצב האקנה מחמיר לאחר התעמלות, כדאי לך לבדוק את אורח חייך. מה את לובשת? לאן את הולכת? כמה קשה את עובדת? אקנה הקשור להתעמלות נגרם בדרך כלל על ידי משהו שהנחת על גופך יותר מאשר על ידי משהו שעשית. בודדי את הגורמים החיצוניים הללו, ותוכלי לשים את האצבע מה גורם לפצעונים. הנה כמה נקודות שכדאי לך לשים לב אליהן:

 

המידע המובא בכתבה זו מבוסס על המידע הכללי הרווח באתרי הרפואה והמדע בעולם, אין לראות בו כל המלצה או ייעוץ לטיפול ואין לראות בו ייעוץ או המלצה לרכישת תרופות. במידה והנך זקוק/ה  לטיפול או הכוונה פני/ה לגורם הרפואי, המקצועי המתאים.

 

אקנה והתעמלות – מייק-אפ:

כשאת מתאמנת, דאגי למרוח על פנייך כמה שפחות מייק-אפ. גם מוצרים קוסמטיים נטולי שומן ולא-קומדוגניים, (לא סותמי נקבוביות), עלולים לסתום את הנקבובית אם הם באים במגע עם הזיעה במהלך אימון כושר קשה. לאחר שסיימת את האימון, שטפי את פנייך במהירות האפשרית.

 

אקנה והתעמלות – קרם שיזוף:

אם סדר היום שלך כולל בילוי בחוץ, השתמשי תמיד בקרם הגנה נגד השמש. בעוד שאקנה עשוי להשתפר במעט עם החשיפה לשמש למשכי זמן קצרים, מחקרים מוכיחים כי חשיפה ממושכת דווקא גורמת להופעת קומדונים (נקבוביות סתומות), וכמובן – לנזקי שמש. סוגים מסוימים של תרופות לאקנה עושים את העור רגיש יותר לשמש, כך שקרם ההגנה חשוב עוד יותר במקרים אלה. כשאת בוחרת קרם הגנה, נסי למצוא מוצר נטול שומן עם מקדם הגנה של לפחות 15 SPF, הן נגד קרני UVA והן נגד קרני UVB. בדומה למייק-אפ, גם קרם ההגנה עלול לטייל על פנייך ולהיאסף בנקבוביות – כך שמומלץ כי תשטפי את פנייך מיד בתום האימון.

 

אקנה והתעמלות – בגדים:

אם את מועדת לאקנה על גופך, הימנעי ככל האפשר מבדים עשויי לייקרה או ניילון. מדוע? משום שחלק מהבדים הסינטטיים אוגרים את החום והלחות  על עורך ויוצרים מצע פורה לחיידקים התורמים להתפתחות אקנה. לאימון מתון עדיף ללבוש בגדים קלים ומשוחררים עשויי כותנה, או תערובת של לייקרה וכותנה. בדים טבעיים מאפשרים לעור לנשום, ובגדים רפויים נוטים פחות לגרום לחיכוך הבד בעור. אם, לעומת זאת, את מתאמנת חזק ומזיעה הרבה, כדאי לך לבחון את הבדים החדשים המתוכננים להרחיק את הלחות מעורך.

 

אקנה והתעמלות – ציוד:

יש אנשים הנוטים לסבול מאקנה ביתר קלות מאשר אחרים, בעיקר באזורים על העור המגורים על ידי ציוד ספורט. ההגנה הטובה ביותר נגד גורמים אלה העלולים להביא לפריחת הפצעונים על פניכם: הקפידו שהקסדה תשב היטב על ראשכם ולא תחליק על המצח, או שחליפת הצלילה שלכם אינה הדוקה מדי מתחת לבתי השחי. רפדו את הקסדה בשכבת בד רכה עשויה כותנה רחיצה, ודאגו לבגדי אימון אווריריים ורפויים. דאגו גם לשמור את ציוד הספורט שלכם נקי ויבש.

 

אקנה והתעמלות – לחות:

אמא צודקת – עליכם לצאת מהבגדים ספוגי הזיעה. לא משנה מה ענף הספורט שבו אתם עוסקים – מכון כושר, טניס, או מה שלא יהיה – אל תישארו בבגדים ספוגי זיעה, או בחליפת הצלילה הרטובה שלכם לאחר שסיימתם את האימון. אם אתם יכולים – התקלחו מיד אחריו והחליפו לבגדים נקיים ויבשים. אם זה בלתי אפשרי, החליפו לבגדים יבשים והתנגבו היטב. כשאתם מנגבים את הזיעה מפניכם השתמשו תמיד במגבת נקייה והספיגו את הזיעה בעדינות במקום לשפשף את העור. שפשוף קשה עלול לגרות את העור ולדחוק את המייק-אפ וקרם ההגנה נגד השמש עמוק לתוך הנקבוביות.

 

אקנה והתעמלות – מקלחת:

שוב, הכי טוב להתקלח מיד לאחר האימון. אם אתם משתמשים במגבונים רפואיים, היו עדינים עם עורכם. שפשוף חזק לא יהפוך אתכם לנקיים יותר, או יגרום לאקנה שלכם להיעלם. למעשה, השפשוף עלול לגרות עוד יותר את העור ואת הפצעונים שעליו ובכך לעודד צמיחתם של פצעים חדשים. אם אינכם יכולים להתקלח מיד, נגבו את הפצעונים כלפי מטה בעזרת פדים רפואיים – שימרו כמה מהם בתיק האימון שלכם לכל מקרה.

 

זכרו: אימוני כושר בריאים הם בהחלט חלק חשוב בבריאותכם הכללית, כפי שהזכרנו אין לשייך בין אקנה וזיעה , וגוף בריא סביר שייהנה גם מעור בריא. כל מה שאתם צריכים לעשות זה לפקוח עין על סדר היום שלכם, ולהוציא ממנו את הגורמים העלולים להביא את האקנה.

 

לאיתור מוצרים לטיפול באקנה לחצו כאן

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.