אקנה בכל גיל

,

כשרובנו חושבים על אקנה, אנחנו חושבים על גיל ההתבגרות. חצ’קונים הולכים יד ביד עם הנעורים וכל השינויים הגופניים שבני הנוער עוברים…

טעות!

נכון שהמתבגרים מהווים את האוכלוסייה הגדולה ביותר הסובלת מאקנה, אבל הם לא לבד בסבלם. אקנה פוגע גם במבוגרים – יותר ממחצית מכל הנשים המבוגרות וכרבע מהגברים המבוגרים. מספרים אלה מטפסים כל הזמן. מתברר כי ההשפעה הפסיכולוגית, החברתית והגופנית של פצעי אקנה אינה נעלמת עם הגיל.

 

המידע המובא בכתבה זו מבוסס על המידע הכללי הרווח באתרי הרפואה והמדע בעולם, אין לראות בו כל המלצה או ייעוץ לטיפול ואין לראות בו ייעוץ או המלצה לרכישת תרופות. במידה והנך זקוק/ה  לטיפול או הכוונה פני/ה לגורם הרפואי, המקצועי המתאים.

 

מדוע להתעניין באקנה מבוגרים?

עוד ב-1999 הוכיח מחקר שנערך בארה”ב, כי גיל מטופלי האקנה מטפס בהתמדה במהלך עשור השנים האחרון, מ-20.5 שנה ל-26.5 שנה. עובדה זו יכולה להצביע על כך שיותר מבוגרים מקבלים אקנה, או שיותר מבוגרים מחפשים טיפול לאקנה שלהם. יתכן כי הסיבה לאפשרות האחרונה היא שיותר נשים מבוגרות מודעות יותר לעצמן ולעורן מאשר היו בעבר.

 

אקנה מבוגרים – בעיה מתמשכת, תוצאות ממושכות:

בין אם האקנה מגיל הנעורים נשאר גם בבגרותכם, ובין אם הוא פורץ לפתע אחרי שחציתם את גיל 30, עלולות להיות לכך השלכות גופניות ופסיכולוגיות ארוכות טווח. דרמטולוגים יודעים זה שנים כי אקנה מבוגרים עלול להותיר על העור צלקות. כאשר העור מזדקן, ומאבד מהקולגן שלו, קשה לו הרבה יותר להתאושש אחרי שנגרם נזק לרקמות. מובן שעל צלקות נפשיות קשה פי כמה לשים אצבע. במשך שנים רבות חשבו הרופאים כי מבוגרים הסובלים אקנה מושפעים פחות מבני נוער ממצבם, משום שהם נוטים לקבל את הסימפטומים של האקנה כחלק מהחיים. אלא שללא קבוצות מיקוד, התברר כי רבים מאותם מבוגרים סובלים התביישו לבקש טיפול. וכך, מבוגרים עם אקנה מצאו עצמם סובלים בשקט – ובעיקר, לבדם.

 

אקנה מבוגרים – אנחנו לא חייבים לסבול זאת!

שתי התפתחויות של העת האחרונה מסמנות על כך שהתפיסה הציבורית של האקנה משתנה. דרמטולוגים מדווחים על גדילה משמעותית במספר המבוגרים המגיעים אליהם כדי לקבל טיפול לאקנה. יתכן שהדבר נובע ממודעות חברתית לכך שגם המבוגרים נכללים בין נפגעי האקנה. שינוי גישה זה בא לידי ביטוי גם בשוק המוצרים המטפלים בבעיה, ואכן – מספר המוצרים לטיפול באקנה הולך וגדל משנה לשנה.

 

אקנה מבוגרים – יותר מודעות, תקוות חדשות:

עם ההכרה כי אקנה משותף לכל הגילאים, נולדות גם דרכים חדשות להתמודדות עם הבעיה. גם הרופאים מתחילים להתרגל לרעיון כי אקנה הוא גם בעיה של מבוגרים. “לפני חמישים שנה לימדו אותנו כי אקנה הוא מצב המאפיין מתבגרים,” אומר ד”ר אלברט קליגמן, פרופ’ מבית הספר לרפואה באוניברסיטת פנסילבניה ומחברם של מספר ספרים אודות אקנה והטיפולים בו. “היום זה כבר לא המצב. שוקלים כל מקרה לגופו ואת השפעת המצב על מטופלים מבוגרים”.

 

לאיתור מוצרים לטיפול באקנה לחצו כאן

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *