איך מונעים הופעת אקנה באורח חיים נכון

,

מתח, שמש, היעדר שינה – הם כמה מאורחות החיים הלא בריאים שעלולים לתרום למצב של הופעת אקנה.

המידע המובא בכתבה זו מבוסס על המידע הכללי הרווח באתרי הרפואה והמדע בעולם, אין לראות בו כל המלצה או ייעוץ לטיפול ואין לראות בו ייעוץ או המלצה לרכישת תרופות. במידה והנך זקוק/ה  לטיפול או הכוונה פני/ה לגורם הרפואי, המקצועי המתאים.

 

אקנה: מניעה

 

האם אורח חייכם יכול להביא למצב של הופעת אקנה? ודאי שלא. אבל הדרך בה אתם חיים בהחלט משפיעה על גופכם, כולל האיבר הגדול ביותר שלו: העור. מקום העבודה שלכם, שעות העבודה שלכם, הדרך בה אתם מבלים – כל אלה יכולים לגבות מחיר מהאפידרמיס, בעיקר אצל אלה המועדים לאקנה. הנה כמה גורמים יומיומיים שעלולים להשפיע על האקנה ואשר יתכן כי אינכם מודעים להם, וכמה עצות מה לעשות כדי להימנע מהם.

 

קומדונים בפעולה.

היות שחלק מעורכם נמצא כל הזמן במגע עם הסביבה, חשוב לשים לב לגורמים שאיתם אתם באים במגע באופן קבוע. ייתכן שאתם חושפים עצמכם לגורמים קומדוגניים (גורמי קומדונים – נקבוביות סתומות) בלי לשים לכך לב. נכון שגורמים אלה אינם הסיבה של הופעת אקנה, אבל הם עלולים להחמיר אותו כשהוא כבר קיים. לדוגמה: השומן המרחף בחלל האוויר במסעדות המזון המהיר עלול ליצור על עורכם שכבה בלתי נראית ולסתום את נקבוביות העור. רוב השמנים התעשייתיים – אלה המשמשים במכוניות, במפעלים, ואפילו באופניים – גם הם גורמים קומדוגניים.

 

אקנה ושינה – השינה ועורכם.

הדבר הפשוט ביותר אותו אתם יכולים לעשות למען עורכם עשוי להפתיע אתכם: פשוט לישון! מדענים ואימהות בעולם כולו מסכימים כי שנת לילה טובה – לפחות 8 שעות – עשויה לחולל פלאים במרקם עורכם. כיצד? גוף אשר ישן היטב ונח היטב נהנה גם ממקורות לבניית מערכת חיסונית חזקה. נכון שמערכת חיסונית חזקה לא תמנע הופעת אקנה, אבל היא יכולה לסייע להילחם בזיהום, כך שפצעיכם יירפאו מהר יותר.

 

אקנה והשמש – שיזוף הגיוני.

נכון שמידה מסוימת של חשיפה לשמש עשויה לשפר את מצב האקנה שלכם, אבל אל תטעו – היתרון הזה זמני בלבד. שיזוף קבוע ייבש את עורכם ויגרום לבלוטות החלב שלכם להפיק יותר שמן. בנוסף, עור שנחשף לשמש ישיר תאי עור ישנים בתדירות גבוהה יותר, וכשאתם מערבים את עודף השמן עם התאים המתים העודפים, אתם יוצרים את הסביבה האידיאלית לקומדונים, או נקודות שחורות. לכן, אם אתם עובדים (או מבלים) בשמש, חשוב להגן על עורכם בעזרת קרם הגנה. חפשו מוצרים נטולי שומן עם מקדם הגנה של 15 SPF מקרני UVA ו-UVB.

 

אקנה ומתח – קשר הסטרס.

באופן שאינו מפתיע, למתח תפקיד מפתח בנוגע לאקנה. “90 אחוז מהמטופלים שלי מתלוננים על כך שהמתח גורם נזק לעורם. יש למתח השפעה עצומה, והדבר הופך לבעיה גדולה יותר מיום ליום”, אומרת ד”ר קתי רודן, פרופ’ לדרמטולוגיה מאוניברסיטת סטנפורד.

כיצד יכול מתח – אותה חרדה נפשית הנגרמת על ידי מספר גורמים בחיינו – להתבטא בעור הפנים? הקשר הוא כימי לגמרי. כאשר אתם הופכים מתוחים וחרדים, בלוטת יותרת הכליה מתחילה לפעול ומציפה את הדם בהורמון כולסטרול. דבר זה מעורר את בלוטות ההזעה שעל הפנים להפיק יותר שמן. כשבלוטות החלב נכנסות להילוך גבוה, גדל הסיכוי ששמן עודף זה יתערבב בתאי העור המתים ויסתום את נקבוביות העור, ובכך יהפוך אותן למלכודת חיידקים בתוכן. התוצאה? יותר אקנה, ויותר פצעונים מודלקים במקום ראשים שחורים או לבנים.

מה אתם יכולים לעשות?

מובן שאינכם יכולים למזער את המתח בחייכם – זה חלק מלהיות אנושי. אבל אתם יכולים להקטין את הנזק על ידי ניהול אורח חיים בריא. תזונה מאוזנת ולפחות שבע שעות שינה כל לילה יסייעו לכם לבנות יסודות גופניים חזקים יותר. אם אתם נהנים מתזונה טובה וממנוחה טובה, תושפעו פחות מאירועי היומיום. מומלץ גם לבצע התעמלות מדי יום, גם אם מדובר בהליכה קצרה ליד מקום העבודה בזמן הפסקת הצהריים. חשוב גם למצוא את הזמן להירגע כל יום – קראו ספר, עשו מקלחת או אמבטיה, נסו יוגה, או כל דבר אחר שגורם לכם לרוגע ולאושר. זהו צעד חשוב לקראת בריאות כללית טובה יותר, ולפיכך גם ליצירתו של עור בריא יותר.

 

לאיתור מוצרים לטיפול באקנה לחצו כאן

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.