הגנה משמש, נזקי שמש: כל מה שרציתם לדעת על מסנני קרינה

,

מה מסמן ה-SPF? מה ההבדל בין מסנני קרינה לבולמי קרינה? האם להשתמש גם על הילדים? כמה פעמים יש למרוח? ריכזנו עבורכם את כל התשובות לשאלות אלו ואחרות.

מסנני קרינה וקרם הגנה אלה מונחים כלליים. בעיקרון, מדובר במוצר שמגן עלינו מפני קרינת ה-UV כשאנו מורחים אותו על גופנו. בעוד שרבים מבלבלים בין מסנני קרינה לחוסמי קרינה, יש הבדל מהותי בין השניים. מסנן קרינה אמיתי הוא סוכן כימי שמנטרל את האור והופך את אורך הגל לבלתי מזיק. בולם קרינה פועל כקיר פיזי כדי למנוע מאור השמש להגיע לעורנו.

קרם הגנה משמש, מסך כימי:

מרכיבים ארומטיים סופגים את הפוטונים של אנרגיית האור וממירים את קרינה ה-UV בעלת האנרגיה הגבוהה לקרינה באורך גל בלתי מזיק. בכך הסכנה לכוויות שמש נמנעת או קטנה משמעותית. בין המסכים הכימיים המקובלים: (PABA (Para Amino Benzoic Acid, נגזרות של קמפור, ועוד.

החסרונות של החוסמים הכימיים: הם עלולים לגרום לאלרגיה, ואינם מכסים את כל הספקטרום של קרני ה-UV.

קרם הגנה משמש, חוסמים פיזיים:

חוסמים אלה מחזירים את קרינת השמש ומורידים את החדירה לעור של קרני ה-UV. בין אלה: דו-תחמוצת הטיטניום, תחמוצת מגנזיום, תחמוצת אבץ, וזלין אדום, קאולין, ועוד. היתרון שלהם: היות שהם נראים לעין, קל לזכור היכן מרחנו אותם; הם מספקים כיסוי מצוין נגד קרני UVA ו-UVB; רק לעיתים נדירות הם גורמים לאלרגיה; רובם אינם מסיסים במים; הם אידיאלים לאלבינו ולסובלים מוויטליות.

החסרונות: הם עלולים לגרום אקנה על ידי חסימת נקבוביות העור; חוסמים אלה נוטים להותיר על העור משקעים לבנים (אם כי אלה אינם מזיקים).

קרם הגנה משמש, מסנני קרינה וילדים:

שימרו על ילדים מתחת לגיל חצי שנה  ככל האפשר מהשמש, או לחשוף אותם לשמש לזמן קצר בלבד. השתמשו בתכשירים יעודיים לעור רגיש מאוד, הימנעו ממוצרים מבוססי אלכוהול לילדים, משום שאלה עלולים לגרום להם גירוי עור.

ראי\ה Baby Protector תכשיר הגנה ייעודי לתינוקות להגנת עור רגיש מאוד מפני שמש.

הגנה משמש, מבוגרים:

מבוגרים שמבלים בשמש זמן מועט ומשתמשים במסנני קרינה עלולים לסבול מחוסר בוויטמין D (דבר שעלול להתבטא במחלת עצמות ושברים), למרות שנושא זה לא הוכח דיו במחקרים מדעיים. דאגו ליטול ויטמין D. איכלו אוכל עשיר בוויטמין זה (כמו חלב מועשר ודגים שמנים). היוועצו ברופא שלכם או בגורם מקצועי מתאים לגבי נטילת תוספי ויטמין D.

תרופות:

ידעו את הרופא שלכם אם אתם נוטלים תרופה כלשהי, או מוצרים אחרים הנוגעים לעור. חלק מהבעיות הנגרמות על ידי תרופות עלול להשפיע על יעילות מסנני הקרינה. לכן ידעו תמיד את הרופא שלכם אם אתם סובלים מבעיות רפואיות אחרות, בעיקר מחלות או בעיות עור, ובמיוחד אלה המוחרפות על ידי חשיפה לשמש.

מה זה SPF?

ראשי התיבות SPF מציינים Sun Protection Factor (מקדם הגנה מהשמש). קביעת ה-SPF נעשית בבדיקות מעבדה המדמות חשיפה של האדם לשמש של אחר הצהריים. המספר של ה-SPF מייצג את רמת ההגנה מפני שריפת השמש שאותה מספק קרם הגנה, מסנן הקרינה, מחולק לכמות האור שגורמת לאדמומיות על העור הלא מוגן ע”י ה-SPF. הוא מציין בעצם את ההגנה מפני קרינת ה-UVB ונע בין 1 ל-45 ומעלה. ההגנה אינה יחסית לגורם ה-SPF. בעוד SPF 15 יספק כ-93% הגנה, הרי ש-SPF 30 יספק 97% הגנה.

מסנן קרינה עם SPF 15 מסנן 92% מקרני ה-UVB. במילים אחרות, מסנן קרינה עם SPF 15 ידחה את הכוויה של אדם שהיה נשרף אחרי 10 דקות כך שייכווה אחרי 150 דקות. מסנן זה מאפשר לאותו אדם לשהות בשמש פי 15 יותר מאשר יכול היה לשהות אילו לא השתמש במסנן.

לספיגת קרני ה-UVA אין מידה קבועה. יש מסנני קרינה במגוון עצום המגנים מפני קרינת UVA ו-UVB. חשוב לזכור כי SPF אינו מנבא את ההגנה מפני קרני UVA. ארגון המזון והתרופות האמריקני (FDA) בודק מחדש בימים אלה את הדרכים למדוד כמה הגנה מספקים מסנני הקרינה לטווח הקרינה של ה-UVA.

מסנני קרינה ואופן השימוש

מסנני קרינה ניתנים להשגה בצורה של קרם הגנה, ג’ל, תחליב, שמן, ספריי וסטיק.

מירחו באופן שווה ובנדיבות על כל העור לפני החשיפה לשמש. מירחו בשנית ככל הנדרש. חיזרו על המריחה לפני כל חשיפה חדשה לשמש. להשגת הגנה מרבית מירחו שכבה אחידה ועבה על כל חלקי העור הגלויים. יש מוצרים שצריך למרוח כשעה-שעתיים לפני החשיפה לשמש. אחרים יש למרוח כחצי שעה לפני החשיפה, אלא אם צוין אחרת על האריזה.

היות שרוב המסננים נשטפים ויורדים מהגוף בקלות, יש לחזור ולמרוח אותם כל שעה-שעתיים כדי להשיג הגנה יעילה. יש למרוח מחדש בעיקר לאחר שחייה או הזעה מוגברת.

כשאתם נמצאים בגובה רב (הרים) או באזור עתיר קרינה (חול, שלג או מים) קחו מקדם הגנה ומירחו יותר, ובתדירות רבה יותר.. דאגו שמקדם ההגנה מיועד גם לקרני UVA וגם לקרני UVB, בעלי מקדם הגנה של 15 לפחות.

השפתיים הן איבר שבדרך כלל נוטים להזניח אותו כשזה נוגע להגנה מפני השמש. נשים רבות מאמינות כי די בשפתון שלהן כדי להגן על השפתיים, אבל זה פשוט לא נכון. השמש לא רק חודרת דרך צל קל, אלא שהשפתון – שאותו את נושאת על שפתייך משך כל שעות היממה – מותיר את השפתיים חשופות ולא מוגנות.

אם את משתמשת במייק-אפ, השתמשי במוצרים המשולבים במסנני קרינה. אם אינך משתמשת במייק-אפ, אלא רק בקרם לחות, השתמשי במסנן הקרינה על הקרם ולא להיפך.

 

אזהרות

תמיד בדקו את רשימת המרכיבים. הבטיחו שהמוצר אינו מכיל מרכיבים שאליהם אתם רגישים.

אל תמרחו מסנן קרינה ליד העיניים.

כמה ממרכיבי המסננים מכילים אלכוהול, ולפיכך עלולים להתלקח. אל תשתמשו בהם ליד מקור חום, אש פתוחה, או בזמן שאתם מעשנים.

שימרו על המסננים הרחק מהישג ידם של הילדים.

אחסנו הרחק ממקור חום ומאור ישיר.

אל תכניסו אותם למקרר.

השמידו כל מסנן שתוקפו פג. הבטיחו שכל מסנן שנזרק – לא יגיע לידם של ילדים.

 

תופעות לוואי

לעיתים מסנני קרינה עלולים לגרום לתופעות לוואי, לכן – אם אתם סובלים מאחת מהן, פנו מיד לרופא שלכם. בין תופעות הלוואי: אקנה, כוויות, גירוד, עקיצות בעור, אדמומית או התנפחות של העור, הופעה מאוחרת של פריחה עם או ללא בועות פתוחות ההופכות לפצעים במיוחד באזורי העור החשופים לשמש, ועלולות להתפשט לאזורים לא חשופים בעור, כאב באזור השיער, מוגלה בזקיקי השיער.

 

תופעות לוואי אחרות ייתכן שתדרושנה טיפול רפואי, ביניהן התייבשות העור או התהדקות העור. בכל מקרה של בעיה – פנו לרופא שלכם או לגורם מקצועי מתאים.

שיטת ג’רנטיק

בג’רנטיק איכותם הגבוהה של המוצרים, ריכוז המרכיבים השונים, העמידה במבחנים דרמטולוגים תחת פיקוח ובקרה מחמירים ערכי ההגנה ובטיחותם לעור מבטיחים שאת/ה מוגנים באופן מלא ובעיות העור הנגרמות מחשיפה לשמש נמנעות.

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *