ויטמין D

,

מהו ויטמין D? למה הוא כ”כ חשוב? מה גורם חוסר בויטימין?

חשיבות ויטמין D ויתרונותיו

ויטמין D מוכר כויטמין חשוב הנחוץ לגוף לצורך ספיגת הסידן – שהעצמות זקוקות לו על מנת לגדול.

יש לו גם תפקיד במערכת העצבים של הגוף, שרירים והמערכת החיסונית ויש לו תפקיד חשוב במניעת מחלות כגון סוכרת, סרטן, דיכאון והאטת מחלת האלצהיימר.

חוסר בוויטמין D

חוסר בוויטמין עלול לגרום למחלות עצם כגון אוסטאופורוזיס או רככת, השמנת יתר, בעיות שיניים, בעיות שמיעה (בעיקר אצל מבוגרים), וסת חזקה מהרגיל, עייפות ודיכאון.

את הויטמין ניתן לקבל בשלוש דרכים:

  • דרך העור

תאי העור מסוגלים לייצר את הויטמין עם חשיפה לאור השמש. חשיפה של דקות מעטות לאור שמש חזק, פעמיים בשבוע, מביאה להפקת כל ויטמין ה-D הדרוש למשך היום, ואף למעלה מכך, ללא צורך בצריכה נוספת במזון.

גורמים נוספים המשפיעים על מידת יכולתו של העור לייצר ויטמין D בעזרת אור השמש הם שימוש בתכשירי הגנה מפני קרינת השמש וכן צבע העור (מלנין חוסם את מרבית הקרינה העל-סגולית). עם זאת, חשיפת יתר לשמש עלולה לגרום להזדקנות העור ולסרטן העור, ולכן כל כך הרבה אנשים מנסים לקבל את הויטמין בדרכים אחרות.

  • בתזונה

מזונות עשירים בוויטמין D כוללים: חלמונים, דגים מלוחים, כבד. למספר מזונות אחרים, כמו חלב ודגנים, מוסיפים לעיתים קרובות את הויטמין. נהוג להוסיף את הויטמין למוצרי מזון שונים, בעיקר לחלב. שתיית כוס חלב מועשר בוויטמין מסוג זה מספקת כרבע מהצריכה היומית המומלצת.

  • באמצעות תוספי מזון

ניתן גם לקחת תוספים שמכילים את הויטמין. חשוב לבדוק עם רופא מהי כמות הוויטמין שיש לקחת.

 וניתן להשתמש בסדרת האנטי אייג’ –המושלמים של ג’רנטיק, המכילה ויטמין D.

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.